| Processor | Intel Core i7-13650HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch QHD Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512GB M.2 PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell G15 |
|---|---|
| Model | G15 |
| Price | Tk 153,890 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) Wi-Fi |
|---|
| Display Type | QHD 240Hz, 2ms, 400Nits DCI-P3 99%, ComfortViewPlus, NVIDIA G-SYNC+DDS Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1440 x 2560 Pixels |
| Webcam | Integrated widescreen HD (720p) Webcam with single Array Digital Microphone |
|---|
| Body Dimensions | Height (front): 0.83 in. (21.28 mm) Height (rear): 1.02 in. (26.15 mm) Height (peak): 1.06 in. (26.95 mm) Width: 14.06 in. (357.26 mm) Depth: 10.80 in. (274.52 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 6.19 lb (2.81 kg) |
| Body Build | Plastic Resin Plastic Painting Speckle Resin Aluminum |
| Body Color | Dark Shadow Gray with Black thermal shelf |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13650HX (24 MB cache, 14 cores, 20 threads, up to 4.90 GHz) |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 PCIe NVMe, SSD |
| Battery Type | 86WHr (Integrated) battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 6-Cell battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | 1 headset (headphone and microphone combo) port Stereo speakers with Realtek ALC3254, 2 W x 2.5 W Dual-array microphones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2) Wi-Fi |
| Bluetooth | Yes |
| USB | 1 headset (headphone and microphone combo) 1 RJ45 Ethernet 3 USB 3.2 Gen 1 1 USB-C 3.2 Gen 2 port with DisplayPort |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Orange Backlit Keyboard with Numeric Keypad and G-Key |
Display: 14.0 Inch WUXGA BrightView Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 IInch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAN
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD anti-glare Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →